Jak kształtować mowę ciała w relacjach biznesowych

Szanowni TRUST-owicze!

To była wieeeeeeelka przyjemność spotkać Was w Olso w dniu 26.04.2024 na meetingu networkingowym TRUST-a! 😊 Uważam, że jesteście fantastyczną Grupą, cudownych, wspierających się Ludzi i z olbrzymim sentymentem wspominać będę mój kwietniowy pobyt w Norwegii!!! A że było tak miło, to chciałbym jeszcze podzielić się z Wami kilkoma wskazówkami w temacie naszego szkolenia.😊

JAK KSZTAŁTOWAĆ „MOWĘ CIAŁA” W RELACJACH BIZNESOWYCH?

Droga TRUST-owiczko, Drogi TRUST-owiczu!
Wszyscy dobrze znamy stare porzekadło: „jak Cię widzą, tak Cię piszą”! No właśnie… W tym miejscu chciałbym zatem szczególnie zwrócić Twoją uwagę na to, jak być bardziej przekonywującym dzięki świadomemu kształtowaniu sygnałów niewerbalnych. Jak pewnie wiesz, komunikaty te, choć na ogół nieanalizowane świadomie przez słuchaczy, w znaczący sposób wpływają na postrzeganie osób, które je wysyłają. Z szeroko spopularyzowanych wyników badań przeprowadzonych już w 1967 roku przez Alberta Mehrabiana dowiadujemy się, iż na odbiór człowieka przez otoczenie wpływają:

 • w 55% sygnały mimiczne (m.in.: gesty, wyraz twarzy, postawa),
 • w 38 % sygnały głosowe (ton głosu, jego barwa; tempo mówienia), a tylko 
 • w 7% sygnały werbalne, czyli treść — to, co chcemy świadomie przekazać (merytoryczna warstwa wysyłanej wiadomości).

Jak zatem widzisz, nie tylko to, co mówimy, ma znaczenie, ale także (a nawet przede wszystkim!) to, w jaki sposób to robimy!

Jeśli chcesz zatem dobrze wypaść przed Twoimi rozmówcami, powinieneś pamiętać, przede wszystkim, żeby:

 • Nie trzymać rąk pod stołem, w kieszeniach ani nie chowaj ich do tyłu!
  (Nie ważne, jaką będziesz miał minę podczas rozmowy z klientem czy co będziesz mówić, jeśli Twoje dłonie nie będą widoczne. Wówczas bowiem Twój rozmówca może odebrać wysyłane przez Ciebie sygnały jako negatywne, tj. jako niechęć do komunikacji, brak szacunku i zainteresowania tematem rozmowy czy wręcz chęć ukrycia istotnych informacji, które mogą dla Ciebie okazać się niekorzystne.)
 • Unikać „gestów kłamstwa”!
  (Wśród najbardziej rozpowszechnionych, a jednocześnie spektakularnych gestów oznajmujących nam o tym, że ktoś kłamie, chce coś zataić lub krępuje się o czymś mówić, możemy wskazać na: drapanie się po nosie lub policzku, pocieranie palcem wskazującym pod okiem z jednoczesnym odwracaniem wzroku, poluźnianie sobie kołnierzyka koszuli, drapanie się po uchu lub szyi czy też zakrywanie ust w trakcie mówienia.)
 • Nie wytykać niczego i nikogo palcami!
  (Wymachiwanie palcem wskazującym w kierunku rozmówcy jest postrzegane najczęściej jako gest bardzo agresywny i zwykle kojarzy się z przejmowaniem kontroli. Trzeba przyznać, delikatnie mówiąc, że rzadko kto to lubi! Używaj więc wskazanych powyżej gestów „otwartości”, zwanych skądinąd „papieskimi”.)
 • Nie zaplatać ani nóg ani rąk!
  (Są to sygnały niewerbalne, które świadczą o przyjęciu postawy defensywnej — obronnej w stosunku do otoczenia. Zaplatając ręce na piersi czy krzyżując nogi (albo robiąc obie te rzeczy naraz) dajesz znać, że zamykasz się na komunikację z drugą stroną dialogu. Takie zachowanie można również odbierać jako wyraz antypatii w stosunku do rozmówcy.)
 • Nie przyjmować pozycji „amerykańskiej czwórki” ani „nie poszerzać się optycznie”!
  (Zbytnia pewność siebie i chęć dominacji w otoczeniu, jaka bije z tych gestów, może odstraszyć Twoich kontrahentów od dalszych rozmów handlowych — unikaj takiego typu zachowania!)

  Za to powinieneś JAK NAJCZĘŚCIEJ:

 • Stosować „gesty otwartości”!
  (Okazywanie „czystych dłoni”, to okazywanie czystych intencji płynących z Twojej wypowiedzi. To także sposób na budowanie bliskich, przyjacielskich relacji z rozmówcami! Używaj tych gestów jak najczęściej!)
 • Przyjmować otwartą postawę ciała!
  (Kiedy rozmawiasz z kimś, powinieneś przyjmować pozycję wyprostowaną, rozluźnioną (lecz nie nazbyt „wyluzowaną”, bo to już tylko krok od arogancji!)
 • Uśmiechać się szczerze!
  (Udowodniono wszak, że kto uśmiecha się podczas prezentacji handlowej (nawet telefonicznej!) sprzedaje więcej niż ten, kto tego nie robi! ☺)
 • Dopasowywać swoją postawę do postawy Twojego rozmówcy!
  (Chodzi o to, aby podążać za gestami i pozycjami stania/siedzenia Twojego rozmówcy. Pamiętaj jednak, że niedopuszczalne jest małpowanie zachowań klienta, bo w ten sposób możesz narazi się śmieszność, a nawet być postrzeganym jako osoba niekulturalna, która natrząsa się ze swojego rozmówcy.)

I to tyle podstawowych wskazówek na początek naszej znajomości!
POWODZENIA!
Niech Moc Budowania Pozytywnych Relacji Biznesowych będzie z Tobą! 😊

Olek Binsztok.

A jeżeli zechcesz doskonalić Twoich Współpracowników lub po prostu siebie w tematach efektywnej sprzedaży, negocjacji, autoprezentacji, liderowania czy budowania skutecznego zespołu, zapraszam Cię do uczestnictwa w naszych szkoleniach on-line lub w indywidualnych sesjach coachingowych!

Kontakt do mnie:
dr Aleksander Binsztok
Firma Szkoleniowo-Doradcza „Binsztok i Partnerzy”
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
tel.: +48 602 717 555
mail: binsztok@binsztok.pl
web: www.binsztok.p

Newsletter

Zapisz się już dziś, aby dostawać od nas najważniejsze informacje.